Kāda ir atšķirība starp Bauslību un Evaņģēliju?
Luteriskā apliecība saka:
Atšķirība starp Bauslību un Evaņģēliju ir varena un brīnišķiga gaisma, kas kalpo, lai Dieva Vārdu pareizi sadalītu un svēto praviešu un apustuļu rakstus pareizi izskaidrotu un saprastu.
Šī liecība ir pārsteidzoša. Nekas mums nevar labāk palīdzēt izprast Bībeles vēsti kā skaidra izpratne par atšķirību starp Bauslību un Evaņģēliju.
Pirmkārt, ir skaidri jāatšķir Bauslība no Evaņģēlija, tos nedrīkst jaukt.
Tas nenozīmē, ka Bauslība attiecas vienīgi uz Veco Derību un Evaņģēlijs – uz Jauno Derību, vai ari ka dievbijīgie Vecās Derības laikā tika glābti ar Bauslības likuma palīdzību, turpretim Jaunās Derības laikā ar Evaņģēlija palīdzību. Nē, Bauslība un Evaņģēlijs Svētajos – Rakstos iet roku rokā. Jau grēkā krišanas dienā Evaņģēlijs tika pasludināts attiecībā uz sievas dzimumu, kas samis čūskas galvu. Tāpat arī pravieši sludināja Kristus nākšanu: “Par Viņu liecina visi pravieši, ka ikviens, kas tic uz Viņu, Viņa vārdā dabū grēku piedošanu.” (Ap.d.10:43) Interesanti, ka Jesajas grāmatas 53. nodaļa tiek saukta par “piekto evaņģēliju”. Visi Israēlam dotie upurēšanas norādījumi bija Dieva Jēra attēlojums, kas nesis pasaules grēkus. Par to jau runājām iepriekš. Arī Vecās Derības patriarhi tika glābti žēlastībā caur ticību. (Rom.4:1-8; Ebr.11)
Tāpat kā Evaņģēlijs ir atrodams Vecajā Derībā, arī Bauslība ir atrodama Jaunajā Derībā. Jānis Kristītājs pasludināja Bauslību, lai mudinātu ļaudis uz grēku nožēlu un atgriešanos. Jēzus neatcēla Bauslību. (Mt.5:17) Apustuļi savās vēstulēs sludināja gan Bauslību, gan Evaņģēliju. Šajās vēstulēs mēs uzzinām arī par atšķirībām starp Bauslību un Evaņģēliju. Vecajā Derībā visbūtiskākā ir Bauslība, tāpat kā Evaņģēlijs — Jaunajā Derībā. Tā ir daļa no pestīšanas. Vecās Derības laiks bija sagatavošanās laiks. Jaunā Derība sludina piepildījuma priecīgo vēsti. Kāda tad ir atšķirība starp Bauslību un Evaņģēliju?
Pirmā atšķirība ir ši: Bauslība atbilst mūsu cilvēciskajam domāšanas veidam, taču Evanģēlijs nāk pie mums kā kaut kas jauns un neapturams. Mēs, cilvēki, jau no pieredzes zinām, ka šajā pasaulē nekas nav iegūstams par velti. Lai tiktu debesis, ir jāstrādā vēl un vēl. Un Bausliba to apstiprina. Tā pieprasa absolūtus un pilnīgus darbus. Kā priekšnoteikumu kopībai ar Dievu. Tāpēc cilvēks labprāt tic Bauslībai. Viņam nepatik pilnībā attiecināt uz sevi Bauslības pasludināto sprieduma, kas apgalvo, ka cilvēks ir pazudis. Taču, kad Bausliba apgalvo, ka ir vajadzīgi darbi, lai nokļūtu pie Dieva, cilvēks tam viegli notic.
Gluži citādā gaismā mūs nostāda Evaņģēlijs. Neviens cilvēks nav spējīgs pilnībā izprast Evaņģēliju: Dieva Dēla piedzimšanu cilvēka veidolā, piedzimšanu zem Bauslības sprieduma, lai nestu mūsu sodu, lai mēs, Viņam ticot, varētu būt glābti bez jebkādiem darbiem. Nē, cilvēka domāšanai tā ir pārāk smaga viela. Svētie Raksti saka, ka tas ir “noslēpums”, kas kādreiz atklāsies. (Ef.3:9) Tam jātop pasludinātam, mums tas jādzird. Evangelijs ir “tas, ko acs nav redzējusi un auss nav dzirdējusi, kas neviena cilvēka sirdī nav nācis, to Dievs ir sagatavojis tiem, kas Viņu mil”. (1.Kor.2:9) Tagad mēs sākam saprast atšķirību starp Bauslību un Evaņģēliju.
Bauslība norāda uz mūsu darbiem. Tā norāda uz tevi un saka: “Tev būs, tev nebūs.” Un, kad es klausos, ko tā saka, es saprotu, ka tās prasības man ir neizpildāmas, kas es esmu grēcinieks. Tāpēc Bauslība arī saka: “Tu esi cilvēks, tu esi vainīgs!”
Turpretī Evaņģēlijs nenorāda uz mani, bet uz Jēzu. Tas saka: “Viņš, Jēzus, ir tavs Pestītājs, Jēzus ir tavs miers. Viņš mira par tevi, Viņš mil tevi.”
Viss iepriekšteiktais ļauj mums novērtēt kristietības pasludinājumu vārdisko un rakstisko. Tā mēs nonākam pie secinājuma: man, tev, mums visiem jāatgriežas no grēka un jādzīvo kā patiesiem kristiešiem. Tev jālūdz un jālasa Bibele. Šādu pasludinājumu agrākos laikos mēdza saukt par legālismu, tas nozīmē, likuma pasludinājumu. Taču tikai tad, ja pasludinājumā ir ietvertas tādas patiesības kā: Jēzus ir krustā sists mūsu dēļ; Dievs mums parāda žēlastību Jēzus dēļ utt., tikai tad ir pasludināts Evaņģēlijs. Tādu pasludinājumu mēs saucam par evaņģēlisku.
Ieskaties