Kas bija Mārtiņš Hemnics?
Mārtiņš Hemnics dzīvoja no 1522. līdz 1586. gadam un, studējot Vitenbergā, ir vēl iepazinis Mārtiņu Luteru [1483-1546] un, it īpaši, Fīlipu Melanhtonu [1497-1560].
Viņš cēlies no nabadzīgām aprindām, bet ir bijis vispusīgi apdāvināts. Līdzekļi mācībām un studijām viņam bija jāgādā pašam, taču viņu atbalstīja arī radinieki un draugi. Sākumā viņš studēja matemātiku un ar to saistīto astroloģiju, kuru tomēr tās nenoteiktības dēļ viņš pameta un pilnībā pievērsās teoloģijai, vispirms studēdams arī ebreju un grieķu valodas, lai varētu lasīt Bībeles tekstu oriģinālā.
Ir jāizceļ trīs galvenie punkti viņa darbībā, kas nosacīja viņa kalpošanu Baznīcā: vispirms, viņa izcilā izglītība un spējas mācīt, otrkārt, viņa darbošanās Baznīcas vadībā, veidojot Baznīcas kārtību, kā arī viņa cenšanās panākt vienotību patiesībā. Pie viņa nopelniem pieder darbošanās superintendenta postenī Braunšveigā, kur viņš pilnībā pārkārtoja Baznīcas dzīvi, tās kārtību ‑ sākot ar mācītāju izglītību, līdz Baznīcas dzīves kārtības noteikumiem un pasākumiem to ievērošanai.
Svarīga ir arī viņa līdzautora loma, sacerot Konkordijas formulu (1574) un Konkordijas grāmatu, Luterisko apliecības rakstu krājuma (1580) pēdējo nodalījumu. Abu šo darbu uzdevums bija, pamatojoties uz Svētajiem Rakstiem, atjaunot reformatorisko Baznīcu un teoloģisko skolu vienotību. Trešais svarīgais Hemnica nopelns ir viņa polemika ar iesākušos kontrreformāciju un Tridentas koncila (1545-1563) lēmumiem, kurā Romas Baznīca bija norobežojusies no reformācijas.
Savā lielajā darbā “Examen Concilii Tridentini” (1565-1573) viņš ar lielu rūpību ‑ ko atzīst pat viņa pretinieki ‑ ar daudziem Baznīcas un teoloģijas vēstures avotu materiāliem ir pierādījis, ka šī koncila reformatoriskās mācības nosodījumi ir nepamatoti un ka reformācija ir apliecinājusi, ka tā turas tieši pie tā, ko katoliskā Baznīca ir mācījusi un sludinājusi no paša sākuma. Reformācija nav atsevišķas Baznīcas izveide, bet gan deformāciju, sagrozījumu novēršana, tātad, tā ir atgriešanās pie patiesās katoliskās Baznīcas.
Ieskaties