Par Pirmo Makabeju grāmatu
Makabeju grāmata ir ārkārtīgi saistošs un pamācošs vēsturisks apraksts par Dieva tautai ļoti svarīgu vēstures posmu, apmēram II gadsimtā pirms Kristus dzimšanas, kad bija jāizcīna ilga, smaga un neatlaidīga cīņa par savas ticības un identitātes saglabāšanu tā laika ideoloģiski un politiski agresīvā liberālisma (vismaz Tuvo Austrumu kontekstā) – hellēnisma – priekšā.
Tas vien jau ir īpaši intriģējošs temats, par kuru būtu vērts plaši rakstīt, ņemot vērā tās ar mūsdienām apbrīnojami sakritīgās tendences, ko varam novērot globalizācijas apstākļos šodienas Eiropā un pasaulē.
1. Makabeju grāmatas vēstījumā reljefi parādās dažas ārkārtīgi interesantas sociāli politiskas paradigmas. Piemēram, vienu no vēstījuma tēmām ir saistīta ar jūdu tautas centieniem pretoties hellēnistiem un veidot un uzturēt ciešas attiecības ar jauno pasaules lielvaru – republikāniskās Romas impēriju.
Lasot par veidu kā savu ārpolitiku veidoja tā laika Roma, neviļus nāk prātā daudz kas no ASV mūsdienu impēriskajām tendencēm un ārpolitikas paradigmām. Roma kopā ar saviem “īpašajiem draugiem”, “draugiem” un “sabiedrotajiem” veidoja alianses un drošības sistēmas, kas daudzos aspektos funkcionēja līdzīgi NATO (skat. 1.Mak.8).
Tāpat šajā grāmata atklājas arī grūtības šādas ieceres konsekventi realizēt. Tas mums vēlreiz atgādina, ka dzīvojam pasaulē, kas pretēji mūsdienās bieži sastopamajam optimistiskajam priekšstatam nav neierobežotu iespēju pasaule, bet gan pasaule, kas darbojas Visuvarenā Dieva nospraustajās robežās.
Tādēļ labi un gudri dara tas, kas šīs robežas izprot un bijībā staigā Dieva ceļus.
[Pārpublicēts no Baznīcas gadagrāmata 2006]
Ieskaties