Aicina būt piesardzīgiem internetā
e-BANZICA atbalsta valdības pūles pasargāt jauniešus no vairāk vai mazāk pamatotām briesmas internetā, un cer, ka tiks iesākta jēgpilna jauniešu, vecāku un pedagogu apmācība.
Šaubīgs svešs vīrelis, kam namamāte laipni atver durvis un ļauj aizvest līdzi savu meitiņu, jo viņš vēlas mazulei parādīt trusīšus. Māte bez jautājumiem ielaiž pie dēla skūtgalvjus, izaicinošu kompāniju un agresīvu robotu. Ar šādiem tēliem un jautājumu “Reālajā dzīvē jūs aizsargātu savus bērnus, tad kādēļ to nedarāt internetā?” Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāts šonedēļ ar klipiem televīzijā un internetā sācis sociālo kampaņu par bērnu drošību internetā. Arī Bērnu un ģimenes lietu ministrija [BĢLM] sagatojusies un pēc divām nedēļām sāks savu kampaņu, uzsverot šo pašu tēmu. Līdztekus, lai paredzētu kriminālatbildību par nepilngadīgā pamudināšanu iesaistīties seksuālās darbībās neatkarīgi no tā, kādā veidā piedāvājums izteikts, valdība pirmdien atbalstījusi grozījumus Krimināllikumā.
BĢLM rīkot kampaņu pamudināja Dienas rudenī veikts eksperiments populārajā portālā draugiem.lv. Izveidojot fiktīvu 14 gadu vecas meitenes Marijas profilu šajā portālā, Diena secināja, ka nepilngadība nav šķērslis personām, kuras sūta gan seksuāla rakstura vēstules, gan seksa piedāvājumus. E–lietu sekretariāts jau 2005.gadā sāka izstrādāt projektu Net–Safe, kura mērķis ir skaidrot bērniem, vecākiem un skolotājiem par drošību internetā. Sākotnēji bija iecerēts, ka sekretariāts rīkos kopīgu kampaņu ar BĢLM, taču sadarbība neizdevās, un tagad kampaņas ir divas.
Mērķauditorija vecāki
Net–Safe projektu sekretariāts sāka pērnā gada nogalē, veicot pētījumu bērnu un jauniešu vidū. Atklājās, ka aptuveni puse jauniešu vecumā no 14 līdz 18 gadiem internetu izmanto, lai tērzētu ar svešiem cilvēkiem. Projektā arī izveidotas mājaslapas www.netsafe.lv un www.drossinternets.lv. Jau tagad TV5, Latvijas ziņu kanālā un LTV skatāmi visi trīs kampaņas videoklipi. Tie adaptēti no kampaņas Vācijā. “Klipu mērķauditorija ir pieaugušie, īpaši bērnu vecāki. Sapratām, ka tā ir visgrūtāk sasniedzamā auditorija, kas vislabāk uzrunājama tieši ar mediju starpniecību,” paskaidro Maija Katkovska, Net–Safe projekta vadītāja. Klipus rādīs gan aprīlī, gan maijā. Sekretariāts arī izvietojis portālos delfi.lv un apollo.lv banerus ar saukli Dari TO arī internetā, kas ved uz projekta mājaslapu. Sadarbību sola arī draugiem.lv.
Net–Safe projektā iecerēts arī jūlijā rīkot vasaras dienas nometnes jauniešiem Latvijas reģionos, kurās speciālisti stāstīs par drošību internetā. Augustā un septembrī paredzētas izglītojošas simulācijas spēles vai videoklipa izstrāde bērniem un jauniešiem. Net–Safe projektam, ko īsteno arī citās Eiropas Savienības valstīs, līdztekus sekretariāta finansējumam piesaistīta ES nauda.
Ierobežoti līdzekļi
BĢLM sākotnēji bija iecerējusi krietni plašāku kampaņu, nekā tā tagad izvērtīsies. Galvenais iemesls — ierobežotās finanses. “Mēs reaģējām uz Dienas eksperimentu, kas notika gada nogalē. Līdz ar to valsts programmā tobrīd šādai kampaņai līdzekļi nebija paredzēti. Mums bija jāiztiek ar to naudu, ko varējām dabūt, pārdalot līdzekļus,” pamato Inguna Kaņepe, BĢLM sabiedrisko attiecību departamenta pārstāve.
Televīzijas klips, ko rādīs maija pirmajās divās nedēļās televīzijā, ir adaptēts no Polijā rīkotas sociālās kampaņas. Tā galvenie varoņi ir pusaugu meitene, kura internetā iepazīstas ar “vēstuļu draugu ar spalvainu roku” — pieaugušu potenciālo varmāku. Tā motīvs būs: “Tu nekad nezini, kurš ir otrā pusē.” Pārtulkojot klipu latviešu valodā, abiem varoņiem doti latviešu vārdi. Tāpat kā Dienas eksperimentā tie ir Marija un Arvīds. “Diena jau šos tēlus izvedusi tautās, tāpēc sapratām, ka tēli nostrādās,” saka I.Kaņepe.
Televīzijas klipu piekritusi demonstrēt LNT, no TV3 atbilde vēl neesot saņemta. Kampaņas materiālus ievietošot arī portālā draugiem.lv. Sākotnēji bija iecerēts arī veidot vides reklāmas, taču pagaidām tām pietrūkstot līdzekļu. BĢLM joprojām cer, ka izdosies iegūt līdzekļus, lai varētu nodrukāt skrejlapas ar kampaņas materiāliem, kuras izplatītu skolās.
Lasītāj, aicinām diskutēt par šo jautājumu e-POLEMIKĀ.
čau, čau, te marija, es mīlu Dievu…
http://www.ebaznica.lv/epolemika/2_42_0.html
vai tu, arvīdonkul arī mīli Dievu?