Apdomā pirms apsoli
Nopietna uzmanību zviedru laikraksts “Dagen” sadarbībā ar “Latvijas Kristīgo Radio” veltījis solījumiem. Solīt ir viegli, bet turēt to ir krietni vien grūtāk.
Ja mēs neko nesolītu un nepildītu solīto, visa pasaule sabruktu.
Solījumi ir svarīgs, lai gan ārēji neredzams spēks, kas darbojas mūsu dzīvē. Tomēr sabalansēt to, ko mēs apsolām un izpildām dažkārt nākas grūti. Ja esi apsolījis pārāk daudz, labāk ir lūgt atbrīvošanu no solījuma, nekā to nepildīt.
Bībelē ir daudz runāts par solījumiem un mācīts, ka tas, ko apsola Dieva priekšā, ir jādara. Tomēr reizēm šāda solījumu turēšana nodara lielu ļaunumu, kā tas redzams Heroda solījumā par Jāņa Kristītāja galvu.
Ir arī solījumi, kādus nevajadzētu dot. Dažkārt tos reglamentē cilvēku sabiedrības likumi, kā tas ir ar nepilngadīgo tiesībām salīdzinājumā ar pieaugušajiem.
Laulību solījumu, piemēram, Zviedrijā nedrīkst dot, pirms nav pierādīts, ka netiek pieļauta daudzsievība vai attiecīgi daudzvīrība, jo Zviedrijas likumdošana to nepieļauj.
Vecāki nedrīkstētu savu mantu novēlēt, apsolīt, svešām personām, vispirms jādomā par saviem bērniem. Zināmus klusēšanas solījumus arī nedrīkstētu dot, ja tie aizstāv noziedzniekus un noziedzīgas darbības, lai gan uz mācītājiem ir attiecināts klusēšanas solījums.
Tāpēc vienmēr nepieciešams labi apdomāt, kādu solījumu dod:
- Nedot solījumu, kas “maksā pārāk dārgi”
- Nesolīt pavirši to, ko nopietni nedomā darīt
- Tāpat nedrīkst dot solījumu kā mierinājumu, ja to nemaz nevar izpildīt.
- Nesoli kaut ko uz zināmu laiku, ja tas, kuram tu soli, nesaprot šī laika ierobežojumu, kā, piemēram, tas ir ar “kaķi uz vasaras sezonu”.
- Domā par dziesmās nereti izteiktiem lieliem solījumiem, lai tie nepārvēršas tev par tukšām frāzēm.
- Pirms dod jaunus solījumus, tiec galā ar iepriekš dotiem.
- Nesoli neko uz otra cilvēka rēķina , lai taviem radiniekiem nebūtu jācieš no taviem solījumiem.
- Nesoli neko uz Dieva rēķina. Ja gribi kaut ko solīt, saskaņā ar Bībeli, tad saki: atbilstoši manai izpratnei, saskaņā ar attiecīgā Bībeles tekstā rakstīto, bet nekad nesaki: tā saka Tas Kungs.
Manas personīgās domas ir, ka atkal baigā psiholoģizēšana.
Ar cieņu,
gviclo