Apskati gleznas, kas rosina atšķirt Bībeli
Mākslinieks Vilnis Heinrihsons ir paveicis iespaidīgu darbu, ilustrējot motīvus no Ecehiēla grāmatas. Viņa gleznas rosina atšķirt Bībeli un meklēt, kādi teksti ir bijuši šo darbu iedvesmotāji.
Mākslinieks nav nobijies no apokaliptiskās valodas un neparastajiem tēliem, un aicina arī citus līdzi iepazīt šo noslēpumaino Vecās Derības grāmatu, kura diemžēl ir pārāk reti lasīta.
Ko tad senais pravietis vēstī ar savām dievišķajām vīzijām? Konteksts šai gadījumā ir nacionālā krīze, kas bija satricinājusi tautu līdz pašiem pamatiem. Ecehiēlu sūtīja misijā izskaidrot: kāpēc nākusi Dieva tiesa, svētums izpostīts un ļaudis aizvesti trimdā? Un kāda ticība tautai vajadzīga, lai no krīzes izglābtos? Mums, latviešiem, nav daudz jāskaidro, ko nozīmē šādi satricinājumi, kad liekas pats Dievs ir novērsies un tauta lemta bojāejai. Šīs sajūtas pauž pravieša vārdi: “Kā lai mēs dzīvojam?” (33:10) “Mūsu kauli ir izkaltuši, mūsu cerība ir zudusi, un mēs esam pagalam.” (37:11)
Vismaz pāris gleznās ir sastopams atvērto debesu motīvs ar Dieva redzējumu. Ecehiēla paustā debesu vīzija vieš cerību, ka viss vēl nav zaudēts, un tautai ir augsts palīgs debesīs. Jo kad visas pasaulīgās durvis aizveras, tad atveras debesis. Tā ir pārliecība, ka nevis pie cilvēkiem, bet pie Visuvarenā ir jāmeklē glābiņš. Tikai Viņš spēs glābt no bezcerīgas situācijas un pat nāves un iznīcības vidū radīs jaunu dzīvību.
Ecehiēla grāmatas mērķis ir vest laukā no posta un dot cerību uz atjaunošanu. Tauta, kas zaudējusi zemi, svēto pilsētu un templi, un šķietami jau ir kā mirusi, saņem solījumu – tā nāks ārā no sava kapa! Mākslinieks ir attēlojis brīnumaino vīziju, kur pats Dievs ved pravieti pastaigā uz ieleju, kas pilna ar izkaltušiem miroņu kauliem un prasa viņam: “Cilvēka bērns, vai šie kauli var kļūt atkal dzīvi?” (37:3) Ar šādu provokatīvu jautājumu vēl šodien ticība izaicina neticību un augšāmcelšanās – nāves absolūto varu.
Viļņa Heinrihsona izstāde “Vārdi” ir ļoti veiksmīgs apliecinājums tam, ka senie teksti spēj runāt dziļi un aktuāli, arī mūsdienās rodot spilgtu vizuālu izpausmi. Tieši vārdu un tēlu saspēlē veidojas suģestējošais efekts, kas vēstījumā vēlas iesaistīt arī ikvienu izstādes apmeklētāju un grib dāvāt kristīgu cerību katram skatītājam.
Izstāde “Vārdi” skatāma Rīgas Centrālās bibliotēkas Mākslas un mūzikas nodaļas izstāžu (Brīvības ielā 49/53 (Rīgā), 2. stāva) zālē līdz 2020. gada 31. augustam.
Ieskaties