Asiņainie Lieldienu rituāli
Katru gadu tieši pirms Kristus augšāmcelšanās svētkiem simtiem Filipīnu iedzīvotāju, kuri sevi uzskata par Romas katoļu baznīcai piederīgiem, piedalās tradicionālā reliģiskā gājienā pa pilsētu ielām, nesot smagus koka krustus un ar pātagām sitot sev pa muguru.
Daudzi katoļticīgie filipīnieši izpilda grēku nožēlas rituālu nedēļā pirms Lieldienu svētdienas. Lai arī Romas katoļu garīdznieki to nosoda, ticīgie uzskata, ka rituāls spēj attīrīt no grēkiem, dziedināt slimības un piepildīt vēlēšanās.
“Es veicu grēku nožēlas rituālu no brīvas gribas, jo ticu, ka Dievs palīdzēs atvieglot manu slimību,” sacīja Korazona Kabigtinga, vienīgā sieviete starp aptuveni 50 vīriešiem, kuri nesa smagos krustus Mabalakatas pilsētā.
Kabigtinga, tāpat kā vīrieši, tērpusies sarkanbrūnā tērpā un aizsegusi seju ar plīvuru, ko saturēja nerūsējošas dzeloņstieples vainags. Viņa nesa 30 kilogramus smagu krustu, ik pēc 500 metriem apstājoties pie ceļmalās uzslietām pagaidu kapelām.
Gados vecām sievietēm svētnīcās dziedot evaņģēlija tekstus par Kristus ciešanām un nāvi, rituāla dalībnieki, kuru rokas piesietas pie krusta, tika sisti ar nūjām un virvēm.
“Priesteri bieži pamāca, ka mums to nevajadzētu darīt,” pastāstīja ikgadējā rituāla organizētājs Melvins Pangilinans. “Taču tā ir mūsu tradīcija jau vairākas desmitgades, un mums tā jāciena.”
Netālajā Anhelesas pilsētā tika veikts līdzīgs rituāls. Ticīgie sasēja virvi ap rokām un kājām un aptuveni četras līdz piecas stundas soļoja tveicīgā saulē, ar asmeņiem graizot savu muguru.
Anhelesas metodistu baznīcas mācītājs Karlito Santoss uzskata, ka asiņaino tradīciju grūti iznīdēt tāpēc, ka tā iesakņojusies vietējā kultūrā.
“Ir viegli mainīt šo reliģisko praksi, lūdzot ticīgajiem atturēties no tās atturēties, taču ne vienmēr tas tiek ņemts vērā,” viņš sacīja.
Vairāk nekā 80 procenti filipīniešu isevi uzskata par Romas katoļu baznīcas locekļiem.
Ieskaties