Ko gaidīsim no adventa laika?
Ar pirmo adventa svētdienu iesākas jauns baznīcas gads. Jauns Dieva žēlastības gads. Baznīcas gads kristīgai draudzei ir vesela gada cikls, kura laikā tā no jauna iet cauri un izdzīvo Kristus Evaņģēlija vēsturi.
Taču tā mums nav tikai vēsture, kaut kas pagājis, sens un pabeigts, bet tā ir arī mūsu pestīšanas vēsture. Kristus vārdi un darbi neattiecas tikai uz tālo pagātni, gandrīz 2000 gadu atpakaļ, bet tie ir arī dzīvi un spēcīgi pie mums šodien un šeit.
Katru gadu no jauna mums ir jāatgādina šīs brīnišķīgās patiesības – par Kristus nākšanu, par Viņa klātbūtni, par Viņa dāvāto mieru un piedošanu, par pasargājumu un drošību Viņa svētajā baznīcā. To visu mums ir jādzird atkal un atkal mūsu grēcīgās un kūtrās sirdis dēļ, kura to ātri aizmirst un paļaujas vienīgi uz sevi pašu. Tā nu tas ir, ka reizi pa visām reizēm var iemācīties reizināšanas tabulu, bet kristīgo ticību tā iemācīties nav iespējams. Tādēļ kristīgam cilvēkam gadu no gada ir jādzīvo šajā baznīcas gada ritmā, kur pats Kristus par mums rūpējās un gādā ar saviem vārdiem un sakramentiem.
Advents ir laiks, kas ved mūs pretī Kristus dzimšanas svētkiem. Advents ir gaidīšanas un sagatavošanās laiks. Populārā mūsdienu izpratnē tā ir vienīgi ārēja rosība un gatavošanās, lai sagaidītu īpašus Ziemassvētkus, ar īpašām dāvanām un īpašu noskaņojumu. Visu to nenoliedzot, tomēr gribētos teikt, ka adventam kristīgā un tradicionālā izpratnē ir daudz dziļāka jēga, ar kādu konkrētu garīgu saturu. Kam mēs gatavojamies un ko gaidām?
Viena no baznīcas dziesmām sākas ar visai mulsinošiem vārdiem: “Katru gad” no jauna Kristus bērniņš nāk..” Ko tas nozīmē? Vai tiešām Ziemassvētku notikums gadu pēc gada atkārtojas? Vai katru gadu šai naktī mums ir jāgaida brīnums? Bērniem tas viss tiek stāstīta kā brīnumaina pasaka. Un mums ir jājautā: vai tiešām Kristus piedzimšana nebija vienreizējs un unikāls vēstures notikums? – Tas, patiešām, bija vienreizējs notikums, kad pats Dievs tapa par cilvēku un nāca šai pasaulē, lai kļūtu par visu cilvēku glābēju. Taču tas nav tā, ka Kristus nāca tikai toreiz, lai glābtu grēkos grimušo cilvēku, – Viņš nāk pie mums arī šodien. Tagad Kristus nāk pie mums apslēpts Dieva vārdos un sakramentos, un veic to pašu pestījošo darbu.
Visa šī adventa laika vadmotīvs ir ietverts vārdos – Tas Kungs nāk. Advents burtiski nozīmē atnākšanu. Kristus atnākšanu. Adventa vainagā ir četras svecītes, jo adventam ir četras svētdienas. – Šajās svētdienās, iededzot pa vienai svecītei, mēs domājam par to, kā Kristus ir pie mums nācis un joprojām turpina nākt. Mēs atceramies gan to, kā Dieva Dēls šajā pasaulē ir piedzimis no jaunavas Marijas kā mazs bērniņš patiess cilvēks cilvēku vidū, gan arī pārdomājam to, kā Viņš joprojām neredzams nāk savas draudzes vidū ar žēlastības dāvanām – savu svēto vārdu un sakramentiem.
Bet vēl ir trešā lieta, kuru nedrīkstam aizmirst. Reiz, kādu dienu, Kungs Kristus nāks pēdējo reizi un tā būs Viņa atnākšana godībā un varenībā, kad Viņš tiesās dzīvos un mirušos. Dievs ir nospraudis vēsturei mērķi. Mums gan labpatīk domāt, ka šī pasaule pastāvēs mūžīgi un nekas tās gaitu nespēs apturēt. Tomēr Kristus mums māca ko pilnīgi citu. Dieva galamērķis nav restaurēt un pārvērst šo grēka samaitāto pasauli, bet gan galu galā radīt “jaunu debesi un jaunu zemi, kur taisnība mājo”. Un tā diena, kad tas notiks, vairs nav bezgalīgi tālu. Viņš netaisās to atlikt miljoniem gadu, bet darīs to drīz. Laiks ir īss un tādēļ mēs arvien dzīvojam adventā, gaidot Viņa atnākšanu.
Kā būs man Tevi saņemt, ak Kungs pilns godības? – mēs dziedām kādā citā adventa dziesmā. Šis jautājums ir svarīgs ikvienam no mums kā saņemt šo godības pilno Ķēniņu, kas nāk pie mums? Un ir tikai viena atbilde uz šo jautājumu tikai ticībā. Kristus pie mums nāk apslēpts Dieva vārdos un sakramentos un Viņu nav iespējams saņemt citādi, kā vien ticībā, – ticībā, kuru Dievs rada mūsu sirdīs. Tikai Dieva dotā ticība spēj saņemt Kristus nākšanu, tikai ticība spēj patiesā nozīmē svinēt adventu un Ziemassvētkus.
Šajā īpašajā Dieva žēlastības laikā es gribu visiem vēlēt patiesi svētīgu šo adventa laiku un Kristus dzimšanas svētkus.
Ieskaties