Krusta mešana
Kāpēc jāmet krusts, un ko šī krusta mešana nozīmē?
Krusta zīmes mešana jeb sevis apzīmēšana ar krusta zīmi ir sena kristīga tradīcija, kas atnākusi pie mums no baznīcas pirmajiem gadsimtiem. Mārtiņš Luters un senākā luteriskā baznīca pārņēma un lietoja šo krusta mešanu. Sava katehisma pielikumā, tā sauktajās “Mājas tāfelēs”, Luters raksta par to, kā diena jāiesāk ar lūgšanu:
“No rīta pamodies, svētī sevi ar svētā krusta zīmi un saki: “Dieva Tēva, Dēla un Svētā Gara vārdā. Āmen.” Tad vai nu uz ceļiem, vai arī kājās stāvot, saki ticības apliecību un Tēvreizi.”
Tā to mūsu tēvi arī darīja.
Vēlākos laikos šis labais paradums daudzkur izzuda, taču tagad pie mums un daudzviet citur ir no jauna celts godā. Krusta zīme, ko pārmetam sev vai citiem, vislabāk ir paskaidrojama ar apustuļa Pāvila vārdiem: “Bet es no savas puses negribu lielīties, kā tikai ar mūsu Kunga Jēzus Kristus krustu, ar ko man pasaule ir krustā sista un es pasaulei.” (Gal.6:14) Tā ir zīme, ar ko mēs atgādinām sev un apliecinām citiem, ka nepiederam šai pasaulei, bet Dievam.
[Pārpublicēts no Biķeru Draudzes Avīzes Nr.5 (12)]
Reklāma, reklāma, reklāma-Ernests Gulbis vēlas pārtraukt korupciju-Latvija nevar ticēt. Labprāt pajautātu Gulbim, ko ar to domājis?
Bet par krusta mešanu, tad man tāds stulbs jautājums, vai metam, kā it kā luterāņi, vai pareizticīgie? LELB rekolekciju centrā metam kā pareizticīgie, t.i. kā Bitāns, t.i. tēvs.
Kāds vīrs bija ļoti grēkojis, tad viņš saņēmās un aizgāja uz baznīcu izsūdzēt grēkus. Notupās ceļos altāra priekšā, meta krustu un… uzmeta sev virsū!!!
Bet ja nopietni, kas tieši Cody nomoka? Īsti netieku skaidrībā vai ta ir pravoslavu esamība par luterisku dēvētajā baznīcā? Vai krusta mešanas tehnika?
Iespējams, krustu uzmetu sev virsū, tādēļ samurgoju visādas muļķības.
Ne nomoka, bet izbrīna, ka tik stipra pravoslāvu kustība Kurzemē LELB rekolekciju centrā, kas ar katru gadu paliek spēcīgāka un reāli uzplaukst. Priesteris, igumens un Tēvs Jānis Bitāns aktīvs klosteru ieviesējs, svētceļnieks Krievijā, Grieķijā, Grūzijā, svēto pīšļu pielūdzējs. Pravoslāvisms ar vieglu roku tiek potēts LELB draudžu brāļiem un māsām, un tie ar prieku to uzņem. Patiešām, ar prieku!