Kumrānas rakstu noslēpums
1947. gadā Nāves jūras krastos Kumrānā atrastie 2000 gadu vecie rokrakstu ruļļi, kas ir vecākās liecības par Bībeli pasaulē, radījušas dramatiskus strīdus akadēmiskajā pasaulē. Niknā ciņa ap šiem senajiem raksliem novedusi pie tiesas procesiem, kas beigušies ar kāda eksperta notiesāšanu uz četriem gadiem cietumā.
<
Eksperti visā pasaulē pārstāv divus uzskatus attiecībā uz Kumrānas rokrakstiem. Daļa uzskata, ka šos rakstus uzrakstījuši jūdu esēņu sektas locekļi, kuri klosterim līdzigā kopienā dzīvojuši Kumranā pie Nāves jūras.
Turpretī Čikāgas universitātes profesors Normans Golbs pārstāv citu teoriju, pēc kuras senos rakstu ruļļus pierakstījuši dažādu jūdu grupu pārstāvji Jeruzalemē, kur tie glabājušies bibliotēkā, līdz aizvesti uz Kumrānu, lai paglābtu no romiešu uzbrukumiem 67. – 72. gadā. Šo viedokli aizstāv ari jūdu filozofijas profesore no Ebreju universitātes Jeruzalemē Rahele Eliora, kura savā grāmatā risina teoriju, ka esēņi nekad nav eksistējuši un ir romiešu rakstnieku, tajā skaitā Jozefa Flāvija, literārs izdomājums.
Savu uzskatu dēļ Normans Golbs nonācis konfliktā ar citiem ekspertiem. Viņa dedzīgākais atbalstītājs ir dēls Rafails Haims, kurš savā centībā aizgājis par tālu. Viņš neskaitāmās e-pasta vēstulēs apmelojis citus ekspertus, kuru teorijas nesaskan ar viņa tēva uzskatiem, falsificējis dažādus datus un uzdevies par citu personu. Viens no tiem, kurš cietis no Golba dēla pretlikumīgās darbības, ir pētnieks Lorenss Šifmans. Komentējot notikušo, viņš atzist, ka ap senajiem rakstu ruļļiem klājas mistikas plīvurs.
Daudzi pētnieki, kas nodarbojušies ar rakstu izpēti, piedzīvojuši dažādas problēmas gan profesionālajā, gan privātajā dzīvē. Iespējams, ka senie raksti pievelk nestabilus cilvēkus, kuru dzīve tad tiek vel vairāk satricināta. Cilvēki kļūst kā apsēsti ar šiem rakstiem. Es to saucu par seno rakstu ruļļu lāstu, saka Šifmans.
Ieskaties