Nekādu detalizētu recepšu
Tāpēc ka Jaunā Derība nav detalizēta recepte dzīvei, bieži vieglāk ir pateikt, no kā kristietim būtu jāizvairās, nevis norādīt, kā rīkoties ikvienā situācijā.
Sv. Pāvilam vēstulē galatiešiem (5:16-25) nav grūtību uzskaitīt savtīgas dabas rīcības, ko galatiešiem nevajadzētu darīt. Tās ir zināmas (Gal.5:19). Bet, kad jāapraksta Gara dzīve, tad viņš vairs nerunā par zināmiem darbiem, bet gan par Gara augļiem (Gal.5:22). Gara dzīvē nav iespējams lietot detalizētu recepti. Bet Gars norāda virzienu, kādu vajadzētu dzīvē pieņemt, t.i., “mīlestība, prieks, miers, pacietība, laipnība, labprātība, uzticamība, lēnprātība, atturība” (Gal.5:22-23). Te nav nekādu detaļu! Jūsu brīvības standarts un mērķis!
Kristietim, dzīvojot Gara spēkā, tiek dota brīvība šis vadlīnijas pielietot dzīvē. Bet viņš to dara Dieva Vārda vadībā. Kā saka Konkordijas Formula, viņam nav
jāuzsāk pašizraudzīta kalpošana Dievam bez Viņa Vārda un pavēles.
Jo kristietim, kurš ir ne vien svētais, bet arī grēcinieks, ir pamatots iemesls vaicāt, vai tā ir Dieva balss, kuru viņš dzird, vai viņa paša.
Bet pat tad ir daudzas situācijas, kurās netiek dota skaidra pavēle. Ja es esmu maza bērna māte, vai man būtu jāpilda algots darbs? Kā izvēlēties dzīvesbiedru? Cik daudz naudas pataupīt priekšdienām un cik ziedot baznīcai? Vai man ir tiesības pirkt greznumlietas sava prieka pēc? Vai mainīt darbu? Cik daudz iesaistīties baznīcas darbā, ja mana ģimene jūtas aizmirsta? Bībele nesniedz tiešu atbildi uz šiem jautājumiem. Bet ir viena skaidra Dieva pavēle: jārīkojas mīlestībā uz Dievu un savu tuvāko. Tad ticībā jāpieņem lēmums, atceroties, ka ikvienu savas dzīves bridi es dzīvoju no Dieva piedošanas.
Tā, piemēram, mātei vajadzētu sev jautāt, vai kristīgas rūpes par savu bērnu labklājību neprasa upurēt vēlēšanos piepildīt sevi darbā? Vai viņas motivācija darbam nav greznas dzīves mīlestība? Vai iespējams kompromiss, piemēram, nepilns darba laiks, kas viņai ļautu pavadīt laiku ari ar bērniem? Vai viņas motivācija ir vēlēšanās palīdzēt citiem? Viņas viru var mocīt līdzīgi jautājumi. Vai sievas darbs ir piemērotāks Dieva mīlestības gribas pildīšanai nekā viņa paša? Vai viņš var pārņemt visus vai dažus mājas darbus? Vai sievas vajadzība pēc personīgā piepildījuma neprasa mīlestības upuri no viņa puses? Mīlestība uz Dievu un savu tuvāko prasa visu Evaņģēlija iztēli un radošo prasmi. Recepte šajā gadījumā neder.
Ieskaties