Noasa šķirsti turpina peldēt
Pirms kāda laika Honkongā apmeklētājiem atvēra Noasa šķirstu, kas ir uzbūvēts atbilstoši Bībeles norādēm. 150 m garā konstrukcija novietota brīvdienu parkā “Ma Wan”.
“Noasa šķirsts” – kafejnīca Honkongā
Šķirsta iekšpusē atrodas restorāns, vairākas izstādes un izklaides centri. Šķirsta tuvākajā apkārtnē ir dārzs, izklaides parks un stadions. Noasa šķirsta ierīkotāji izteikušies, ka šķirsta uzdevums neesot nest reliģisku vēsti, bet gan vēstīt “pozitīvas vērtības dzīvei, ģimenei un dabai”. Pie šķirsta atradīsies arī 67 dažādu dzīvnieku pāru skulptūras, kas simbolizēs, ka finansu krīze drīz beigsies un sāksies jauna dzīve.
Projekta sācēji ir miljonāri brāļi Kvoki, kuri ar panākumiem darbojas Honkongas īpašumu tirgū. Tomass Kvoks ir kristietis. Kopš 17 gadu vecuma viņš darbojās pie Noasa šķirsta projekta, bet 2004.gadā tam tika likts pamatakmens. Noasa šķirsts atpūtas parkā ir komerciāls projekts, un tam nav piesaistīti ne valsts, ne baznīcu līdzekļi.
Arī citviet pasaulē arvien vairāk cilvēku un organizāciju vēlas uzbūvēt Noasa šķirsta modeli. 2010.gadā Vācijas pilsētā Rozenheimā notiks reģionālā dārzkopības izstāde. Tajā evaņģēliskā un katoliskā Baznīca vēlas piedalīties ar kopīgu projektu, uzbūvējot 28 m garu šķirstu. Tam būs jākalpo par lūgšanu, meditāciju un dažādu pasākumu norises vietu.
“Noasa šķirsts”, mākslinieks Edvards Hiks (1780–1849)
Kopš 2007.gada Nīderlandē netālu no Amsterdamas atrodas peldošs Noasa šķirsts, kas ir Bībelē aprakstītās Noasa šķirsta modelis mērogā 1:2. Projektā investēts vairāk nekā miljons eiro. Šķirstā var apskatīt ziloņu, žirafu, lauvu un krokodilu modeļus dabiskā lielumā, bet uz ekrāna tiek rādīta Disneja filma par Noasa šķirstu.
Arī Latvijai ir savs Noasa šķirsts – peldošā galerija un konferenču centrs “Betanovuss”, kas atrodas Rīgas centrā uz AB dambja Daugavā. Biedrība “Kultūras un mākslas projekts NOASS” ir radošās inteliģences apvienība, kas darbojas jau vienpadsmito gadu un ir viena no vecākajām nevalstiskajām laikmetīgās mākslas un kultūras organizācijām Latvijā. Tās mērķis ir piedalīties Latvijas un Eiropas mūsdienu kultūras vides veidošanā.
Kā brīdinājumu no iespējamās dabas katastrofas vides aizsardzības organizācija “Greenpeace” 2007.gadā uzbūvēja Noasa šķirsta modeli Ararata kalnā Turcijā, kur pēc Bībeles liecībām reiz atradies šķirsts. Kalnā vairakkārt devušās arī ekspedīcijas, lai meklētu vēsturiskā šķirsta atliekas, kas esot redzamas satelīta uzņēmumā. Taču sniegs, kas klāj kalnu, kūst arvien vairāk un maina vidi.
Noasa šķirsta modelis Turcijā
Ieskaties