Par laulības godu
“Trešajā dienā bija kāzas Galilejas Kānā, un Jēzus māte bija tur. Arī Jēzu un viņa mācekļus uzaicināja uz kāzām. Kad pietrūka vīna, Jēzus māte viņam sacīja: “Tiem nav vīna.” Tad Jēzus viņai atbildēja: “Sieviete, kāda man daļa par to? Mana stunda vēl nav atnākusi.” Viņa māte sacīja kalpotājiem: “Ko vien viņš jums saka, to dariet!” Tur bija nolikti seši akmens trauki ūdenim, pēc jūdu šķīstīšanās paražas, katrs no tiem divi vai trīs mēru tilpumā. Jēzus viņiem sacīja: “Piepildiet traukus ar ūdeni!” Un viņi tos piepildīja līdz pat malai. Tad viņš tiem sacīja: “Tagad smeliet un nesiet mielasta pārraugam.” Un viņi to aiznesa. Kad mielasta pārraugs bija nobaudījis ūdeni, kas bija tapis par vīnu, – viņš nezināja, no kurienes tas ir, bet kalpotāji, kas ūdeni bija smēluši, to zināja, – tad mielasta pārraugs sauc līgavaini un viņam sacīja: “Ikviens cilvēks vispirms liek priekšā labo vīnu, un, kad viesi ieskurbuši, tad sliktāko, bet tu esi pataupījis labo vīnu līdz šim.” Tā Galilejas Kānā Jēzus sāka darīt zīmes, atklādams savu godību, un viņa mācekļi ticēja viņam.” [Jņ.2:1-11]
Šeit mēs patiesi redzam laulības godu dievišķā Vārda gaismā.
Jēzus Kristus, dzīvā Dieva dēls, ir nācis meklēt un glābt to, kas tika pazaudēts. Pirmos trīsdesmit savas dzīves gadus uz zemes Viņš dzīvoja relatīvā mierā – ne ar ko īpaši neizceļoties, vien ar publiski zināmu notikumu Viņa divpadsmitajā mūža gadā. Visbeidzot, viņš pameta savu klusēšanas stāvokli, publiski uzsākot Savu Mesijas amatu, un iesāka pulcēt ap sevi mācekļus.
Tajā laikā Galilejas Kānā bija kāzas, iespējams, starp Kunga mātes Marijas radiniekiem. Jēzus kopā ar mācekļiem arī bija Galilejā, un viņi tika uzaicināti piedalīties kāzās. Cilvēkam, kurš uzskata, ka Kristus atnāca nodibināt Debesu valstību uz zemes, šķiet, ka Viņš būtu noraidījis šo ielūgumu. Taču Kristus ne tikai pieņēma ielūgumu un pagodināja šīs kāzas ar Savu un Savu apustuļu klātbūtni, bet arī veica Savu pirmo brīnumdarbu, atklājot Savu godību. Un kāds bija šis brīnums? Vai Viņš dziedināja slimu cilvēku? Vai Viņš atgrieza kādu cilvēku atpakaļ dzīvē? Nē. Viņš atklāja Savu godību un Savu kā Radītāja spēku tajā, ka tad, kad vīns bija izdzerts, Viņš pārvērta ūdeni par izcilu vīnu.
Šis brīnumdarbs atklāj laulības godu četros veidos. Pirmkārt, mēs redzam, ka laulība ir svēta institūcija, kuru pats Dievs ir iestādījis. Otrkārt, tā ir institūcija, kuru Dievs uztur ar Savu visvareno spēku. Treškārt, pats Dievs apgādā laulību ar to, kas tai ir vajadzīgs. Visbeidzot, Dievs vēlas tajā atklāt Sevi cilvēkam.
Dieva vārds mums saka, ka Viņš iedibināja laulību, tiklīdz bija izveidojis debesis un zemi un pirmos divus cilvēkus, tā lai vīrieša un sievietes neiznīcināmā un nešķiramā svētā savienībā cilvēku rase varētu vairoties līdz pat pasaules galam. Saskaņā ar Dieva svēto nodomu, laulība ir dievišķa institūcija. Pats Augstākais Likumsargs saka: “Tev nebūs pārkāpt laulību,” [Rom.13:9] un: “Ko nu Dievs savienojis, to cilvēkam nebūs šķirt.” [Mt.19:6] Ak, cik gan svēta un cik gan svētīta institūcija ir laulība, saskaņā ar Dieva vārdu! Dievs joprojām darbojas, lai pasargātu laulību visā pasaulē. Kā gan kāds var būt tik akls, lai laulību mūža garumā uzskatītu par aklas laimes rezultātu? Nē, ir acīmredzami, ka Dievam ir stingri jārūpējas par šīs institūcijas pasargāšanu.
Vēl vairāk, Dievs rūpējas par laulības vajadzībām. Tas, ko Kristus darīja kāzās Kānā, atspoguļo to, ko Dievs dara ikvienā laulībā. Kad nebija vīna (kas pat nebija nepieciešamība, bet tikai atspirdzinājuma un izklaides līdzeklis), skaties, kas notika! Kungs ilgi nekavējās, jo nevarēja pieļaut, ka kāzu viesības tiek apkaunotas, tāpēc viņš izmantoja šo izdevību, lai ātri un brīnumainā veidā sarūpētu nepieciešamo, šādi atklājot Savu godību. Mūsu Kungs vienmēr rīkojas šādā veidā. Miljoniem pāru salaulājas ar tukšām rokām, viņiem nekas tai brīdī nepieder, bet vai viņi ikdienā neatrod nepieciešamo? Vai šī Dieva uzticīgā rūpe par mājsaimniecības vajadzībām nav skaidra liecība par to, kā Dievs godina laulību kā Savu institūciju?
Dievs dara vēl vairāk. Tāpat kā Kristus reiz devās uz kāzām Kānā un tur atklāja savu godību, veicot brīnumdarbu, tā šodien viņš izmanto laulību kā veidu, lai atklātu sevi visiem, kas tīšuprāt neaizver savas acis un sirdi Viņam. Laulība nekādā gadījumā nav šķērslis, lai kalpotu Dievam un lai dzīvotu dievbijīgu dzīvi. Pat tieši otrādi, laulība ar tās bēdām un priekiem ir veids, kā neskaitāmiem pāriem, paļaujoties uz Kristu, ticība ir nostiprinājusies un saglabājusies. Viņiem laulība ir kļuvusi gan par laicīgu, gan gan mūžīgu svētību avotu.
Tāda nu ir šī četrkārtīgā godība, ar kuru Dievs ir pagodinājis svētās laulības kārtu. Viņš to izveidoja, Viņš to uztur, Viņš apgādā tos, kas tajā ienāk, un Viņš padara to par ticības un mīlestības skolu.
Ieskaties