Par LELB vienošanos ar Misūri Sinodi
Jau pirms visiem šiem notikumiem bija skaidrs, kāds būs rezultāts, jo absolūtais mācītāju vairākums un līdz ar to – draudžu locekļu vairākums atbalsta šo vienošanos. Negaidīju gan, ka rezultāts būs tik radikāls, kas mani personiski pozitīvi pārsteidza.
Esmu pārliecināts, ka svarīgākā atbildība par Baznīcas vienību arī Dieva priekšā būtu ļoti nopietni izvērtējama.
Mani vienmēr ir pārsteidzis tas, ka mēs varam būt tādā kopībā, kur mums ir ļoti vāji teoloģiskie saskares punkti, bet draudzība administratīvā veidā ir ļoti spēcīga. Un atkal citviet, kur mūsu teoloģiskā saskaņa ir ļoti stipri, mums nav kopības.
Nevienam nav noslēpums, ka Latvijas evaņģēliski luteriskajā Baznīcā varētu uzreiz nosaukt vismaz piecus, sešus teoloģiskus novirzienus, kas ir diezgan atšķirīgi. Un tomēr mūsu Satversmes preambula ir pateikts, ka mēs balstāmies uz luteriskās ticības apliecībām un Svēto Rakstu augstākās autoritātes atzīšanu. Šie principi visskaidrāk ir izteikti arī Misūri Sinodē.
Derētu atcerēties viena no XX gadsimta izcilākajiem luterāņu teologiem Hermaņa Zasa sacītos vārdus, ka reiz luteriskajai Baznīcai būs Dievam ļoti grūti dot atskaiti, jo tā būs bijusi vienībā ar tiem, ar kuriem nevajadzēja būt, un nebūs bijusi ar tiem, ar kuriem vajadzēja būt. Proti, tas nav Baznīcas politikas un finanšu jautājums, bet gan ticības un mācības vienprātības jautājums. Un, ja mēs nevaram būt kopā ar tiem, ar kuriem mēs vienādi ticam, tad tas ir bēdīgi vai pat traģiski.
Mums ir ļoti grūti draudžu locekļiem paskaidrot, kāpēc esam kopībā ar tiem, ar kuriem nedomājam līdzīgi. Ir savādi teikt, ka esam vienotībā ar Baznīcām, kurās ir atlaulāšanas rituāli vai tiek akceptētas homoseksuālas laulības. Daudzās Pasaules Luterāņu Federācijas (PLF) dalībvalstīs tas ir akceptēts, bet, protams, tas nav biblisks skatījums uz šiem jautājumiem.
Tas, ka ir noslēgta vienošanās ar Misūri Sinodi, no mūsu Baznīcas puses ir laba liecība arī liberālajām PLF Baznīcām. Šajā skepticisma un relativitātes purvā, kurā pasaule tagad ir iestigusi, ir labi, ja ir kaut kas, kas tev varbūt pat nepatīk, bet ir stabils. Un, ja tu slīksti tai purvā, tas tev bada sānos. Bet varbūt tas bada sānos, lai tu pie tā pieturētos.
Kaut gan respektēju viedokli, kas domā citādi. Mana personiskā un nešaubīgā pārliecība ir tā, ka esam izdarījuši pareizo izvēli.
[Pārpublicēts no laikraksta Svētdienas Rīts]
Cik padsmit gadus vecs gan ir šis teksts?
Vai pa šiem padsmit gadiem LELB-ā ir kaut kas mainījies?
Daudz kas. Sprediķi labāki un atziņa.