Par noslēpumaino žēlastības pilno izredzētību
“Bet, kas ģeķīgs pasaulē, to Dievs ir izredzējis, lai liktu kaunā gudros; un, kas nespēcīgs pasaulē, to Dievs ir izredzējis, lai liktu kaunā stipros; un, kas pasaulē zems un nicināts un kas nav nekas, to Dievs ir izredzējis, lai iznīcinātu to, kas ir kas.” [1.Kor.1:27-28]
Daudzi uzskata, ka vienkāršam kristietim nekas nav jāsludina par noslēpumaino žēlastības pilno izredzētību, jo tikai mācītie var saprast šo mācību. Bet tā ir liela kļūda. “Visi Raksti ir Dieva iedvesti un ir noderīgi mācībai, vainas pierādīšanai, labošanai, audzināšanai taisnībā.” [2.Tim.3:16] Un tāpēc, kad žēlastības pilnā izredzētības doktrīna tiek pareizi mācīta, tā nekad nevar būt kaitīga. Nē, tā pat ir ļoti ieteicama. Svētie Raksti šo mācību itin bieži piemin vārdos, kurus itin nemaz nav grūti saprast.
Pats Kristus vairākkārt norādīja uz žēlastības pilno izredzētību. Viņš apkopoja divu Savu līdzību (par strādniekiem vīna dārzā un ķēniņa kāzām) saturu ar brīdinājuma vārdiem: “Daudz ir aicinātu, bet maz izredzētu.” [Mt.22:14] Kad Viņš gribēja mierināt mācekļus saistībā ar pasaules naidu, Viņš teica: “Ja jūs būtu no pasaules, pasaule mīlētu tos, kas viņai pieder. Bet, tā kā jūs neesat no pasaules, bet Es jūs esmu izredzējis no pasaules, tad pasaule jūs ienīst.” [Jņ.15:19] Kad Kristus gribēja padarīt pazemīgākus Savus sekotājus un apspiest jebkādas iedomas un pašpaaugstināšanos no viņu puses, Viņš teica: “Ne jūs Mani esat izredzējuši, bet Es jūs esmu izredzējis.” [Jņ.15:16] Kad Viņš vēlējās viņus stiprināt saistībā ar lielajām kārdināšanām pēdējās dienās, Viņš sacīja: “Jo uzstāsies viltus kristi un viltus pravieši un darīs lielas zīmes un brīnumus, lai pieviltu, ja iespējams, arī izredzētos” [Mt.24:24], tādējādi iedrošinot viņus, lai šī velna maldināšana neizdotos. Pēc pravietošanas par lielajām ciešanām, kas raksturos šo laiku, Viņš piebilda: “Un, ja šīs dienas netiktu saīsinātas, tad neviens cilvēks neizglābtos; bet izredzēto dēļ šīs dienas tiks saīsinātas.” [Mt.24:22] Lai Viņa mācekļi būtu pārliecināti, ka viņu lūgšanas tiks uzklausītas, Viņš teica: “Un Dievs lai nedotu taisnīgumu viņa izredzētajiem, kas Viņu piesauc dienu un nakti?” [Lk.18:7] Lai sagatavotu viņus tam, kas notiks ar Jūdas Iskariota, kas Viņu nodos un lai pēc šī viņiem tuvā cilvēka atkrišanas viņi neatkāptos un nepakluptu, Jēzus paziņoja: “Es nerunāju par jums visiem; Es zinu, kurus esmu izredzējis.” [Jņ.13:18] Visbeidzot, lai dāvātu pārliecību, ka Viņa sekotāji pēdējā dienā ieies mūžīgajā dzīvē, Viņš teica: “Un Viņš izsūtīs Savus eņģeļus … un tie sakrās Viņa izredzētos no četriem vējiem, no viena debess gala līdz otram.” [Mt.24:31]
Apustuļi Svētā Gara apgaismoti pilnībā sekoja Kristus pēdās attiecībā uz žēlastības pilno izredzētības mācību. Piemēram, mūsu tekstā Svētais Pāvils atsaucas uz Dieva izredzēšanu un brīdina korintiešus, kam bija dotas bagātīgas zināšanas un citas dāvanas, lai tie nekļūtu iedomīgi. Mierinot tesaloniķiešus, viņš rakstīja: “Mēs zinām, Dieva mīļotie brāļi, kā jūs tikāt izredzēti.” [1.Tes.1:4], un “bet mums pienākas Dievam pastāvīgi pateikties par jums, Tā Kunga mīļotie brāļi, ka Dievs jūs no paša sākuma izraudzījis pestīšanai” [2.Tes.2:13}. Tādā pašā veidā, lai uzmundrinātu kolosiešus [3:12], viņš viņiem uzrakstīja šo padomu: “Tad nu kā Dieva izredzētie, svētie un mīļotie, tērpieties sirsnīgā līdzjūtībā, laipnībā …” Svētais Pēteris visus ticīgos kristiešus sauca par “izredzētu cilti” [1.Pēt.2:9], un viņš sveica šeit un tur dzīvojošos ticīgos kā izredzētus “svešiniekus” [1.Pēt.1:1]. Visbeidzot, lai pasargātu turīgākos kristiešus no lepnuma, Svētais Jēkabs [2:5] rakstīja: “Vai Dievs tos, kas pasaulei ir nabagi, nav izredzējis par bagātniekiem ticībā?”
Žēlastības pilnā izredzētības mācība ir ieausta kā zelta pavediens visos Svētajos Rakstos. Svētie apustuļi izmantoja šo mācību, kā to darīja pats Kristus: dažreiz ticības stiprināšanai, dažreiz cerības atdzīvināšanai, dažreiz, lai atgādinātu par pazemību, dažreiz kā stimulu lūgšanai stingrā ticībā un dažreiz kā brīdinājumu pret neticību, grēku un atkrišanu. Ak, cik gan laba un svētīga ir šī mācība!
Ieskaties