Privātās grēksūdzes atjaunošana
Ja mēs runājam par bikts atjaunošanu, tad tas nav tādēļ, ka bikts būtu kāds pašmērķis. Gluži otrādi, privātās grēksūdzes atjaunošana ir žēlsirdības darbs, kas veicams aiz mīlestības uz cilvēkiem.
Apbēdinošais un biedinošais mūsu laikā nav tas, ka bikts ir kļuvusi par aizmirstu žēlastības līdzekli, bet gan ka tas rāda, ka cilvēkiem tik maz rup savas dvēseles mūžīgā labklājība un tās posts un ka tie, kas par to raizējas, tik bieži tiek atstāti bez palīdzības.
Tādā pašā mērā, kā cilvēki pamostas un nāk Dieva priekšā, baznīcai, lai tā varētu par tiem parūpēties un tiem palīdzēt, pareizā veidā jāpārvalda absolūcijas sakraments un jārūpējas par individuālo grēksūdzi.
Tas nepieciešams jau tagad. Garīgās vajadzības patiešām ir pietiekami lielas. Tās vēl palielinās, baznīcu atjaunojot un ļaujot pilnā spēkā darboties Dieva vārdam. Dažas sākotnējās garīgās dzīves aktivitātes mūsu draudzēs ir atmirušas vai vedušas pie separatisma, tāpēc ka atsevišķiem cilvēkiem trūka dvēseļkopšanas. Cilvēki gan tika pamodināti, tie pauda “reliģisku interesi”, tie savā ikdienas dzīvē šur un tur labojās, bet tie nekad neizgāja pa piedošanas vārtiem, lai gūtu mieru Kristus sniegtajā samierināšanā.
Bikts atjaunošana tāpēc ir nepieciešams posms baznīcas atjaunošanā, tā veicama aiz mīlestības pret cilvēkiem, viņu dvēselēm. Mēs varam strādāt svētīgā apziņā, ka Dieva vārds un sakraments nevar palikt bez iedarbības. Ja tie atkal tiks pienācīgi lietoti, tie neatstās sirdis neskartas. Tāpēc par individuālo grēksūdzi un tās svētību jāsprediķo tā, lai cilvēki, kad tie, Dieva vārda modināti, jūt garīgu satricinājumu, ari zinātu, kas tiem darāms.
Pirms gadu desmitiem Zviedrijas luterāņu baznīcā notika pavērsiens attiecībā uz bikts praksi, tā ka mierīgi var apgalvot, ka tā ir tikai mazticība vai šaubas, ja kāds noliedz privātās bikts lielas un dziļas atjaunošanas iespējamību. Tāpēc ari – atkal un atkal rosinot, mudinot un spiežot cilvēkus izmantot baznīcas žēlastības līdzekļus – mācīsim viņus par bikti, bikts zīmogu [stingrajiem klusēšanas noteikumiem], par absolūciju un atgriešanos. Lai neviens neapgalvo, ka tas ir veltīgi, tāpēc ka grēku sūdzētāji liek sevi pagaidīt. Tā vietā katram vajadzētu sagatavoties kļūt par patiesu palīgu, kad stunda ir atnākusi. Lai katrs mūsu draudžu loceklis zina, ka palīdzība pastāv, ir pieejama. Iedziļināsimies mēs paši, mācītāji, Rakstos, ticības apliecībās un praktiskās dvēseļkopšanas literatūras dārgumu krājumos, tāpēc ka mums pašiem nepieciešams pasmelties no vecajiem dzīvības avotiem padomu, vadību un spirdzinājumu cīņā par to, lai varētu ieiet pa šaurajiem vārtiem.
Sākotnējām studijām paša bikts savas dvēseles dēļ visai nepieciešama tam, kurš kādreiz grib vadīt citus. Tas, kurš pats ir visam cauri cīnījies un kuram Bībele ir pilna ar pasvītrotiem apsolījuma vārdiem, varēs, iespējams, kādreiz kļūt par Dieva darbarīku, lai cīnošos līdzcilvēkus vestu pie miera Kristu.
Ieskaties