Redzi, Dieva Jērs
Ikdienas dzīvē simboli ir mums visapkārt. Sākot ar vienkāršām ceļa zīmēm un dažādu firmu reklāmu zīmēm, un beidzot ar visas tautas vēsturiskajiem simboliem un tēliem. Tikai uz mirkli paraugoties uz tiem, jūs jau zināt un saprotat to nozīmi. Šīs vizuālās zīmes – pat ātrāk par vārdiem – pavēstī jums kādu stāstu. Aiz katra simbola slēpjas kāds stāsts.
Arī kristietībai simbolu valoda nav sveša. Vairuma kristīgo simbolu izcelsme ir meklējama Bībelē un senbaznīcā. Piemēram, jau Romas katakombās, proti, agrīno kristiešu apbedījumu vietas ir redzami ļoti daudzi no šiem simboliem: krusts, zivs, apvilkts trīsstūris, gans, dūja, kuģis un daudzi citi.
Kristīgiem simboliem ir ļoti nozīmīga loma baznīcas dzīvē arī šodien. Baznīca gan no iekšpuses, gan no ārpuses tiek izrotāta ar simboliem. Bībeles, un līdz ar to arī baznīcas valodā ir ļoti daudz un dažādu simbolu; paši kristieši nereti apzīmē sevi ar krusta zīmi – tā nebūt nav kāda maģiska izdarība, bet gan simbols, kas atgādina par kristietības būtisko saturu.
Jērs uzvarētājs
Tas ir Lieldienu simbols – Jērs uzvarētājs, kas nes karogu. Protams, ka Jērs, ap kura galvu ir trīskāršais nimbs, simbolizē Jēzu – patieso Dieva Dēlu. Viņš ir tas Dieva Upurjērs, kas nesis pasaules grēkus – cietis, miris un augšāmcēlies. Viņš ir uzvarējis grēku, nāvi un elli, un viņa uzvaras karogs plīvo arī pār mūsu galvām. Jāņa atklāsmes grāmata par Viņu saka šādi: “Cienīgs ir tas Jērs, kas tapa nokauts, ņemt varu, bagātību, gudrību, stiprumu, godu, slavu un pateicību.” (Atkl.5:12) Jērs uzvarētājs, kas nes uzvaras karogu, ir ļoti sens augšāmcelšanās simbols un pirmo reizi sastopams jau Romas katakombās.
Jērs cietējs
Kā Vecajā, tā arī Jaunajā Derībā apsolītais Glābējs bieži tiek salīdzināts ar jēru. Pravietis Jesaja, paredzēdams Jēzus glābšanas darbu, par Viņa ciešanām raksta šādi: “Kad Viņš tika sodīts un spīdzināts, Viņš padevās un neatdarīja savu muti kā jērs, ko ved nokaušanai, un kā avs, kas paliek klusa sava cirpēja priekšā.” (Jes.53:7)
Citkārt Jērs tiek attēlots ar ievainojumu, no kura asins straume plūst biķerī. Jērs cietējs ir ļoti izteiksmīgs Ciešanu laika simbols. Tas māca ļoti svarīgu patiesību, kas saistīta cilvēka pestīšanas noslēpumu: “Bez asins izliešanas nav grēku piedošanas.” (Ebr.9:22) Un tālāk visu paskaidro apustulis Pēteris: “Jūs zināt, ka esat atpirkti ne ar iznīcīgām lietām – sudrabu vai zeltu no savas aplamās no tēviem mantotās dzīves, bet ar Kristus, šī bezvainīgā un nevainojamā jēra, dārgām asinīm.” (1.Pēt.1:18-19) Šī maksa bija dārga, bet līdz ar to mūsu pestīšana ir droša.
Ieskaties