Teikt patiesību
Kopš tā mūsu dzīves mirkļa, kad sākam pārvaldīt valodu, mums māca, ka mūsu vārdiem jābūt patiesiem. Ko tas nozīmē? Ko nozīmē: “Teikt patiesību”?
“Teikt patiesību” nav vien pārliecības lieta, bet gan arī pareizās atziņas un patieso apstākļu nopietnas apsvēršanas lieta. Jo daudzveidīgāki ir kāda cilvēka dzīves apstākļi, jo viņam būs atbildīgāk un grūtāk “teikt patiesību”.
Tātad teikt patiesību ir jāmācās. Tas izklausās briesmīgi tiem, kas domā, ka jābūt tikai patiesībai, un kad tā ir nevainojama, tad viss pārējais ir bērnu spēle. Bet tā kā tas nu reiz ir tā, ka ētisko nevar nošķirt no patiesības, tad ētiskas rīcības svarīga sastāvdaļa ir arvien labāka patiesības atzīšanas apguve. Taču mūs nodarbinošais jautājums skar rīcību runājot.
Patiesajam ir jātiek izteiktam vārdos. Tajā ir patiesībai atbilstoša runa. Bet līdz ar to neizbēgami ir uzdots jautājums par vārdu “kā?”. Runa ir par situācijai atbilstošo pareizo vārdu. To atrast ir ilgu, nopietnu un vienmēr arvien vairāk pieaugošu pūļu lieta, balstoties uz pieredzi un patiesā atziņu.
Ieskaties