Ticības nepieciešamība
Ar savu vietniecisko izpirkšanu (vietniecisko gandarīšanu) Kristus ir nodrošinājis grēcīgajai un nolādētajai cilvēcei pilnīgu salīdzināšanos ar Dievu, jo Viņš ir cilvēka vietā piepildījis dievišķās bauslības prasības un gandarījis par pasaules grēkiem (aktīvā paklausība, pasīvā paklausība).
Tādēļ Dievs Kristū Jēzū ir žēlīgs visiem grēciniekiem un piedod tiem visus viņu grēkus (objektīvā attaisnošana).
Šo mierinošo vēsti Dievs pavēsta pasaulei ar paša iestādīto žēlastības līdzekļu starpniecību (Dieva vārdu un sakramentiem) un, tajā pašā laikā, pieprasa arī ticību šai salīdzināšanās vēstij (2.Kor.5:19-21; Ap.d.2:38; 16:31; 10:42-43; 13:39; 26:27-29). Saskaņā ar Dieva gribu, visiem cilvēkiem ticībā ir jāgūst sev pestījošā žēlastība, ko viņiem ir nodrošinājis dievišķais Pestītājs (Mk.1:14-15; Ap.d.16:31). Tie, kuri atsakās ticēt Kristus gūtajai salīdzināšanai, ir pazudināti, neskatoties uz to, ka pestīšana ir tikusi gūta arī viņu labā (Mk.16:15-16; Jņ.3:16, 18, 36; 2.Pēt.2:1). Šī iemesla dēļ mēs apstiprinām, ka pestīšanas iegūšanai ir nepieciešama ticība.
Racionālistiskie uzskati, ka Dievs ir žēlīgs grēciniekiem bez Kristus vietnieciskās gandarīšanas un ka cilvēks var gūt mūžīgo dzīvību pats ar saviem darbiem vai labu uzvedību (modernisti), Rakstos ir viennozīmīgi noraidīti (Gal.3:10; 5:4). Svētajos Rakstos ir aprakstīts tikai viens ceļš uz pestīšanu, proti, žēlastība, ticībā uz Kristus pestīšanu (Rom.3:22-25).
Tādēļ mūsu dogmatiķiem ir taisnība, pasludinot, ka, tik tālu, cik runa ir par attaisnošanas gūšanu un nolūku, tā ir pilnīga (no Dieva puses), taču to nevar sacīt par tās attiecināšanu uz cilvēkiem (no cilvēku puses), jo tas var notikt vienīgi ticībā. Pestīšana ir pilnīga ciktāl tā attiecas uz izcīnīšanu un intensitāti, bet ne attiecībā uz pakļaušanos, kam jānotiek caur ticību. Šī apgalvojuma nozīme ir tā, ka pestīšana patiešām ir tikusi nodrošināta visiem cilvēkiem, taču ikvienam atsevišķam grēciniekam tā ir jāsatver ticībā (Mk.16:15-16). No cilvēka puses ticība ir nepieciešama, lai pestīšanu sasniegtu.
Ieskaties