Vai kristiešiem ir kāda īpaša attieksme pret pankiem?
No vienas puses – nav nekādas īpašas attieksmes. Panki Bībelē, protams, nav pieminēti, un ir skaidrs, ka tā ir samērā nesena un tieši mūsdienām raksturīga “dabas parādība” jauniešu kultūrā.
Tas ir viens no ekstrēmākajiem un kliedzošākajiem veidiem, kā jauni cilvēki pūlas sevi apliecināt un pievērst sev uzmanību. To varētu salīdzināt ar provocējošu masku, kuru jaunietis uzvilcis kā protestu pret apkārt valdošo kārtību.
Zīmīgi ir tas, ka būšana par panku visbiežāk pāriet līdz ar gadiem un parasti tā nekļūst par nopietnu dzīves veidu. Ir ļoti bēdīgi, ja vienaldzība un provokatīvā attieksme pret apkārtējiem tiek paņemta, kļūstot par pieaugušo. Par nožēlu ir jāatzīst, ka nereti “pankošana” ir saistīta ar narkotikām, smagu dzeršanu un izlaidību, un tas viss, protams, nesola nekādas laimīgās beigas.
No otras puses – mēs tomēr varam runāt par kristīgu attieksmi pret pankiem. Domāju, ka būtu muļķīgi šai panka maskai ļaut kristieti izaicināt, proti – radīt agresīvu attieksmi pret pankiem vai arī apzināti vairīties no viņiem. Labāk gan būtu ieraudzīt, ka aiz šīs maskas slēpjas tādi paši cilvēki kā mēs – Dieva radības ar miesu un dvēseli, ar kuriem mums ir vairāk kopīga nekā atšķirīga.
Vislabākais piemērs šai attieksmei ir pats Jēzus. Jēzus gan savā laikā nesatikās ar pankiem, bet ar daudziem tādiem, kas bija apkārtējo nesaprasti un nicināti, Viņš satikās ļoti bieži. Pārsteidzoši, bet Jēzus izturējās labi un laipni gan pret visu atraidīto prostitūti, gan pret korumpētu muitnieku, gan citiem grēciniekiem. Viņš apžēlojās par viņiem un padarīja tos par saviem mācekļiem. Godīgie pilsoņi to nespēja saprast un nicinoši sauca Jēzu par “grēcinieku draugu”.
Jēzus mums māca skatīties dziļāk cilvēkos, nevis vērtēt tikai pēc ārējā izskata un stila. Visi cilvēki ir Dieva radības, visi cilvēki ir lieli grēcinieki un visiem vajadzīga Dieva piedošana. Pankiem tikpat daudz, cik mums. Varbūt, ka mums nepatīk panku izskats un uzvedība, varbūt, ka mums tas šķiet atbaidoši un aplami, tomēr tas nenozīmē, ka viņi būtu nevērtīgāki cilvēki par mums.
Ieskaties