Vecākā Bībele pārlapota
Kopš 2008.gada jūlija pētniekiem, diletantiem un vienkāršiem interesentiem internetā pieejams Codex Sinaiticus.
Šis grieķu rokraksts uz dārga lielformāta pergamenta, kas sastāv no 700 kazu ādām, ir vecākā Bībele pasaulē ar pilnu Jaunās Derības tekstu.
Tā tapusi IV gs. Ķeizara Konstantīna laikā. Rokraksts glabāts Katarinas klosterī Sinaja kalna pakājē. Rokraksts sastāv no 346 ar pusi lapām, no kurām 199 ir no Vecās Derības, 147 ar pusi – no Jaunās Derības.
To 1859. gadā atklājis vācu teologs Konstantins fon Tišendorfs. 43 lapas, kuras viņš drīkstējis paņemt līdzi, šodien glabājas Leipcigas universitātes bibliotēkā. Vēlāk Tišendorfs cara Aleksandra II uzdevumā atgriezies pie Sinaja, un tā rokraksts nonācis Sankt-Pēterburgas Nacionālajā bibliotēkā. 1933.gadā padomju vara lielāko daļu no tā pārdeva britiem par 100 000 sterliņu mārciņām.
Kopš tā laika lielākā daļa rokraksta atrodas Britu bibliotēkā Londonā, mazākās daļas – Sankt-Pēterburgā un Katarinas klosterī. Visas šīs institūcijas 2006. gadā vienojās kopīgā zinātniskā projektā, digitalizējot Codex un ievietojot to internetā. Šobrīd ir pabeigta projekta pirmā daļa, tas noslēgsies 2009.gada jūlijā.
Attēlos būs ne tikai oriģinālais rokraksts, materiālam būs arī interaktīvas funkcijas. Tekstus var ekrānā palielināt un tā aplūkot vairākos gadsimtos veiktās korekcijas. Ir arī tulkojumi krievu, grieķu, vācu un angļu valodās. Vecākās Bībeles burvības pieskārienu katrs pats var izjust, atverot interneta lapu codex-sinaiticus.net.
šis ir labs un vērtīgs pasāciens, tik grieķu valoda jāiemācās :D